Obsah

Poběžovického železného hasiče 2017 vyhrál Pavel Kouřík

Typ: ostatní
Železný hasič Poběžovice 2017

Třetí ročník soutěže v hasičském sportu, Poběžovický železný hasič 2017, se konal v sobotu 15. dubna 2017.  Šestihodinový maratón, ve kterém se představilo 31 přihlášených borců, skončil těsně před 16. hodinou vyhlášením vítězů. Letošní závod se od těch předešlých lišil v tom, že byl zařazen do Chodské ligy v disciplínách TFA, takže závodníci budou sbírat body v každém takto zařazeném závodě a jejich konečný součet určí celkového vítěze Chodské ligy.
V Poběžovicích se běžel v pořadí druhý závod Chodské ligy v disciplínách TFA (Toughest Firefighter Alive – nejtvrdší hasič přežije). Prvním byl běh na domažlickou věž a série bude dále pokračovat soutěžemi Železný hasič v České Kubici (13. května), Tlumačově (20. května) a Pařezově (19. srpna).
V Poběžovickém závodě museli závodníci nejprve rozvinout dlouhé hadice, poté překonat dvoumetrovou bariéru, následně snést dva barely naplněné vodou po schodech, uštědřit čtyřicet ran pětikilovou palicí v tzv. "Hammerboxu", vyběhnout po schodech až na ochoz nad městským kulturním a informačním střediskem a tam vytáhnout lano se 17 kilovou zátěží smotaných hadic. Poté ještě každý závodník musel přesouvat 85 kilogramovou figurínu pomocí takzvaného Raitekova úchopu a nakonec smotat dvě hadice, uložit je do bedny, napojit proudnici na stříkačku a proběhnout cílem.
Vítězem tohoto maratónu se nakonec stal Pavel Kouřík z JSDH Díly, který překonal loňský čas Antonína Rendla 3:36:91, když závod ukončil v čase 3:22,5, a stanovil tím nový rekord tratě. Zvízězil tak v kategorii do 30 let a rovněž v celkovém hodnocení. Druhým v kategorii do 30 let se stal s časem 3:56,9 Jakub Kulhánek z SDH Tlumačov, který obsadil druhé místo i v celkovém hodnocení. Třetím v této mladší kategorii se stal Jíří Hnyk, z SDH Klenčí Pod Čerchovem, který skončil celkově na 4. místě.
Vítězem kategorie nad 30 let se stal loňský vítěz závodu Antonín Rendl z SDH Česká Kubice, který zaběhl čas 4:10,5, což mu v celkovém pořadí vyneslo 3. místo. Druhou příčku ve starší kategorii obsadil časem 4:34,8 Robin Bureš z JSDH Cítoliby (celkově 5. místo) a na bronzovém stupni starší kategorie skončil Jaroslav Klička z SDH Koloveč (celkově 6. místo).
Ve velmi vydařeném klání bylo k vidění, jak už to v podobných soutěžích bývá, hodně emocí, vysoké fyzické i psychické nasazení, kdy si mnozí závodníci doslova sáhnou na dno sil, pěkná divácká kulisa a velmi kvalitní výkony.
Za výborné organizační zajištění si zaslouží poděkování poběžovičtí hasiči, kteří se kromě závodu starali i o dobré jídlo a pití pro závodníky i diváky.