Městský úřad Poběžovice
náměstí Míru 47
345 22 Poběžovice
Koncert Lubomíra Brabce
Páteční večer 10. března byl pro hudbymilovné posluchače v Poběžovicích velkým svátkem. V místním kinosálu se sešlo téměř pět desítek příznivců vážné hudby, aby si společně vyslechli kytarový koncert věhlasného plzeňského umělce Lubomíra Brabce.
Vedoucí MKIS Poběžovice, Bc. Jitka Molnárová v úvodním slově představila kytarového virtuosa Lubomíra Brabce, který se narodil 21. 5. 1953 v Plzni, kde v dětství začas studovat hru na housle. Později přešel ke hře na kytaru, kterou vystudoval na plzeňské konzervatoři. Díky stipendiu britské vlády pak od roku 1980 pokračoval ve studiu v Británii na Royal Academy of Music a v Early Music Center.
Jeho interpretační umění je velmi široké, zabírá velmi pestrou škálu loutnové a kytarové literatury. Spolupracuje s řadou pěvců a sólistů a nevyhýbá se ani spolupráci s hudebníky z oblasti populární hudby. Za své působení také upravil pro kytaru stovky děl jiných autorů. Brabcova mistrovská aranžmá tak rozšířila možnosti kytary, jak v oblasti sólového, tak doprovodného či komorního nástroje. Spolupracuje s nahrávacími společnostmi Supraphon, Multisonic, Arco Diva a BestIa. Za svou kariéru natočil více než 30 CD. Odborné kritiky jej řadí k nejbrilantnějším kytaristům světa. Mimo jeho hudební aktivitu se také jedná o zaníceného vodáka, jachtaře, potápěče, lyžaře a cestovatele. Lubomír Brabec se též věnuje canyoningu (zdolávání kaňonů horských potoků a říček ve směru jejich toku za použití různých outdoorových technik), skialpinismu a jezdí na koních.
Mistr zahájil koncert renesanční skladbou od Girolama Frescobaldiho Árie s variacemi, poté pokračoval barokní skladbou Silvia Leopolda Weisse, Preludium in E, jednoho z největších barokních loutnistů. Z období ranného romantismu, kdy kytara zažívala velký návrat na koncertní pódia pak přednesl skladbu španělského autora Fernanda Sora na téma Kouzelná flétna a následně posluchačům představil i svoji fantazii, kterou složil k poctě svatořečení Jana Pavla II. Následovala skladba významného brazilského skladatele Heitora Villa-Lobose Preludium a koncertní etuda, jenž se po válce stal ministrem kultury a po návštěvě Československa usiloval o zavedení hudebních škol ve větších brazilských městech, jak to viděl u nás. Koncert pokračoval skladbou Serenata Espanola od španělského skladatele Joaquina Malatse, jež byla před válkou jednou z nejhranějších nejen na hudebních pódiích, ale i v kavárnách, či hudebních klubech. Španělský kytarový virtuos Francisco Tárrega, zavedl moderní kytarový projev a mimořádně se zasloužil o věhlas kytarového přednesu na pódiích v celém světě, ačkoli nikdy neopustil Španělsko. Sám vychoval množství kvalitních kytaristů, kteří hru na kytaru zdařile propagovali. Zazněla jeho skladba Capricho árabe, původně nazvaná rovněž Serenata Espanola. Antonín Dvořák sice žádnou skladbu pro kytaru nenapsal, ale Lubomír Brabec jeho známou Humoresku pro kytaru upravil, nevynechal při tom ani jednu originální notu a toto dílo bylo další skladbou pro přítomné posluchače. Lubomír Brabec se na konci svého vystoupení vyznal, že do Poběžovic jezdí rád, protože se mu zdejší kraj líbí a má jej rád. Několikrát město navštívil i na kole. Své vystoupení pak zakončil dvěma španělskými tanci inspirovanými flamencem z dílny Joaquína Turina, Fandanguillo a Ráfaga.
Pak už vedoucí MKIS Bc. Jitka Molnárová poděkovala umělci za krásný zážitek a za bouřlivého potlesku mu předala kytici. Přídavek se nesl v duchu krásné romantické melodie Romance.
Datum poslední aktualizace: 24. 3. 2023 19:02