Městský úřad Poběžovice
náměstí Míru 47
345 22 Poběžovice
Příroda kolem nás: sýkora koňadra
Ze 45 známých druhů u nás hnízdí 6 druhů sýkorek. Na jaře si jednotlivé páry hledají své soukromí, ale v zimě se sdružují do větších hejn. A to nejen v rámci jednoho druhu – hejnka čítají různé druhy sýkorek, a navíc často brhlíky. Ve skupince se zima přečkává snáze. Společně hledají potravu a v noci, když silně mrzne, se ptáčci natěsnají do jednoho chumlu, aby se zahřáli.
V zimě se u nás na krmítku mohou objevit i druhy ze severnějších nebo východnějších oblastí, protože se jedná o druh ptáků potulných. Neodlétají sice na zimu, ale potulují se po celé Evropě i dalších světadílek, kde žijí. V zimě odlétají mladé sýkorky do nedalekých krajin, aby se na jaře zase vrátily.
Sýkorky jsou konzumenti hmyzu (pavouci, vajíčka, kukly, housenky) a za rok dokáže jedna rodinka sýkorek posbírat až 150 kilogramů hmyzu. Sýkorky jsou nejlepší biologickou ochranou zahrad. Dvakrát do roka totiž vysedí kolem deseti mláďat. Krmí je průměrně 380 krát denně, a každé vždy dostane nejméně jednu housenku. Při druhém hnízdění často pomáhají i odrostlá mláďata. A celá početná rodinka se pak ještě snaží vykrmit na zimu.
V zimním čase, kdy je nedostatek této přírodní potravy musí sýkorky energii čerpat i z olejnatých, výživných semen. Přikrmování semeny na krmítku je často zachrání před smrtí hladem. Nejraději mají slunečnice a ořechy, ale také lůj, který obsahuje mnoho potřebné energie. V přírodě sbírají bukvice, semena habrů, jehličnanů a nejrůznějších rostlin, jako jsou bodláky či hluchavky.
Koňadra je největší z našich sýkorek, i s ocasem dosahuje délky 14 cm. Žije v lesích, nejraději světlých, ale i na zahradách a v parcích.
Koňadry hnízdí v dutinách stromů. Starých dutých stromů však ubývá – proto je třeby jim pomoci vyvěšováním budek na hnízdění. Samičky snáší nejčastěji 10 vajíček, sedí na nich kolem dvou týdnů, zatímco ji sameček pilně krmí. Tomu pak často při druhém hnizdění pomáhají odrostlá mláďata z hnízdění prvního. Celá rodina pak spolu zpravidla zůstává až do zimy. Jedná se o ptáčky poměrně dlouhodleté, kteří se dožívají kolem 15 let věku.
Datum poslední aktualizace: 4. 1. 2015 0:00