Městský úřad Poběžovice
náměstí Míru 47
345 22 Poběžovice
Putovní výstava
Putovní výstava u příležitosti 100. výročí od publikování prvních tezí Panevropy
Richard Coudenhove-Kalergi a jeho vize evropského sjednocení
Richard Coudenhove-Kalergi and his vision of European unification
1922-2022
Město Poběžovice ve spolupráci s Národním památkovým ústavem nabízí k zapůjčení putovní výstavu, jejímž autorem je Mgr. Petr Pavelec, Ph.D., ředitel Územní památkové správy Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích.
Letos 17. listopadu uplyne sto let od chvíle, kdy tehdejší československý občan Richard Coudenhove-Kalergi publikoval svou vizi evropského sjednocení s názvem Návrh Panevropy.
Richard Coundehove-Kalergi (1894-1972) se narodil v Tokiu. Jeho otcem byl rakousko-uherský šlechtic a diplomat Heinrich Coudenhove-Kalergi a matkou Japonka Micuko Aojama. Své dětství a léta dospívání strávil na zámku Poběžovice v Čechách. Po studiích filosofie a historie na vídeňské univerzitě působil jako nezávislý publicista a po první světové válce se centrem jeho zájmu stala myšlenka sjednocené mírové Evropy. První teze na toto téma publikoval 17. 11. 1922 pod názvem Návrh Panevropy ve vídeňských novinách Neue Freie Presse.
Ve dvacátých letech založil Richard Coudenhove panevropské hnutí, které je aktivní do dnešní doby, a roku 1929 navrhl jako evropskou hymnu Beethovenovu Ódu na radost. Své vize i praktické politické kroky konzultoval s československých prezidentem T.G. Masarykem a ministrem zahraničí Edvardem Benešem. Úzce spolupracoval s předními evropskými politiky, kromě jiných s Winstonem Churchillem nebo francouzskými premiéry a ministry zahraničí Edouardem Herriotem a Aristidem Briandem.
Za své zásluhy o evropské sjednocení byl roku 1950 jako první osobnost oceněn prestižní cenou Karla Velikého a celkem čtyřiapadesátkrát byl nominován na Nobelovu cenu míru, přičemž prvním navrhovatelem byl v roce 1931 československý ministr zahraničí Edvard Beneš.
Parametry:
Výstava obsahuje 10 panelů se systémem roll-up, z toho 9 panelů o Panevropě a 1 panel o historii zámku Poběžovice. Vše v jazykové verzi ČJ/AJ. Rozměr panelů je 85x200 cm.
Podmínky zapůjčení:
Výstavu si lze zapůjčit na dobu určitou, a to maximálně na tři měsíce. Zapůjčení je zdarma, přeprava panelů na vlastní náklady.
Kontaktní osoba: Dominika Adamcová,
e-mail: vystavapobezovice@seznam.cz,
web: infocentrum/putovni-vystava/
Vznik výstavy finančně podpořilo Ministerstvo kultury České republiky a Plzeňský kraj.